Gelu-Stefan-Diaconu

Premierul Dacian Cioloş l-a demis joi pe Gelu Diaconu din funcţia de preşedinte ANAF, după ce acesta refuzase să plece din fruntea instituţiei.

Potrivit legii, fiind Secretar de stat, Gelu Diaconu putea fi demis exclusiv de Premier, care a făcut astfel uz de prerogativele sale.

Demiterea lui Diaconu survine după ce şeful ANAF a fost pus sub acuzare de procurorii DNA pentru „favorizarea făptuitorului şi abuz în serviciu cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul” în dosarul de fraudă cu fonduri europene „Voicu–Păun”.

Anterior, Gelu Diaconu refuzase să demisioneze la cererea ministrului de Finanţe Anca Dragu.

„În ce priveşte solicitarea doamnei ministru Dragu de a îmi prezenta demisia, precizez că nu îi voi da curs întrucât doresc să fiu demis din funcţie, astfel încât la finalizarea acestui dosar cineva să-şi asume consecinţele aceste măsuri”, a fost declaraţia lui Diaconu de joi dimineaţă.